skip to content | skip to navigation
Read our School Blog

School Staff

This is our school staff list for 2018/19:

Name Position/Responsibility
SENIOR LEADERSHIP TEAM
Julie Fardell Executive Head Teacher of Federation/Head Teacher Victoria School/Deputy DSL
Pauline McKenna Strategic Business Manager of Federation
Andrew Middleton AHT - Teaching and Learning (Secondary)/14-19 Teacher/Deputy DSL
Natalie Roberts AHT - Teaching and Learning (Primary)/Literacy Lead/Early Years Teacher (part-time)
Diane Tate AHT/DSL/Pastoral Care Manager
Stephanie White AHT/Data Manager/Maths Lead/Key Stage 1 Teacher (part-time)
TEACHERS
Nicola Brass Music Teacher (part-time)
Di Bromage Key Stage 3 Teacher/Geography & History Lead
Alex Cartwright Key Stage 3 Teacher
Sue Facey Key Stage 3 Manager/Manual Handling Team/Key Stage 3 Teacher
Kate Hale 14-19 Teacher/Food Technology Teacher/Literacy Lead
Caroline Harlan-Mark Early Years Teacher (part-time)
Laura Jackson 14-19 Teacher/ICT Lead
Raza Khan 14-19 Teacher/Art Lead
Jonathan Lejeune Key Stage Manager (Primary)/Key Stage 2 Teacher
Lisa Lewis 14-19 Teacher (part-time)
Jade McIntosh Key Stage 2 Teacher
Annick McLinden MSI Teacher (part-time)
Kate Meade Key Stage 3 Teacher (part-time)
Zoey Merrick Early Years Teacher
Heather Murdoch MSI Unit Manager/MSI Teacher (part-time)
Robyn Murphy Key Stage 1 Teacher
Lauren Orchard Key Stage Manager (14-19)/14-19 Teacher
Jenny Reid-Lees 14-19 Teacher/Science Lead
Helen Schneider PE Teacher/Educational Visits Co-ordinator
Gavin Smith MSI Teacher
Louise Sperin Key Stage 2 Teacher
Judith Stroud Outreach Teacher (PDSS) (part-time)
Katie Tombs Key Stage 2 Teacher, Literacy Lead (Primary)/D&T Lead, MFL Lead
Lucy Vokes Key Stage 1 Teacher
Bernie Watson 14-19 Teacher (part-time)
Simon Wilding 14-19 Teacher
Lori Wilson Key Stage 2 Teacher
Heather Woodward 14-19 Teacher (part-time)
HLTAs
Ben Cradock Arts/Technology Support
Pamela Hastings Swimming
Judi Newman Communication/Speech and Language Assistant/Makaton Trainer
Maria Harding Early Years/Key Stage 1
Julie Rogers Teaching Assistant – MSI Unit
SPECIAL RESPONSIBILITIES
Jackie Dunnett Swimming Pool Assistant
Sandra Kallitsakis Fundraising Coordinator (part-time)
Caroline Lane Data Protection Officer of Federation (part-time)
Loretta Lynch Speech and Language Therapist (part-time)
Amanda Needle Support for Communication and Physiotherapy
Kate Thompson Family Worker (part-time)
Donna Turner Support for Pupils who are unable to attend
Claire Williams Swimming Pool Assistant (part-time)
TEACHING ASSISTANTS
Christine Anderson Teaching Assistant
Abeda Aslam Teaching Assistant
Maz Aslam Teaching Assistant – MSI Unit
Vanessa Attewell Teaching Assistant – MSI Unit
Denise Audley Teaching Assistant
Jane Avon Teaching Assistant
Carole Beirne Teaching Assistant – MSI Unit (part-time)
Debbie Beresford Teaching Assistant (part-time)
Debbie Boyett Teaching Assistant (part-time)
Lesley Bryant Teaching Assistant (part-time)
Bernie Buller Teaching Assistant (part-time) 1:1
Stuart Camplin Teaching Assistant
Sarah Clarke Teaching Assistant
Amanda Clements Teaching Assistant
Aldo Carola Teaching Assistant – MSI Unit
Maria Crawford Teaching Assistant (part-time)
Sue Curzey Teaching Assistant/Manual Handling Team
Simone Farrelly-Elliott Teaching Assistant
Janet Fereday Teaching Assistant
Grant Freeman Teaching Assistant – MSI Unit
Aston Graham Teaching Assistant/Manual Handling Team (part-time)
Anne Groarke Teaching Assistant – MSI Unit
Donna Goddard Teaching Assistant – MSI Unit
Louise Hancocks Teaching Assistant
Ria Harrison-Bate Teaching Assistant (part-time)
Fiona Haslam Teaching Assistant (part-time) 1:1
Donna Hayes Teaching Assistant – MSI Unit
Kirsty Hunt Teaching Assistant (part-time)
Fleur James Teaching Assistant
Stacey Jukes Teaching Assistant
Fouzia Kauser Teaching Assistant 
Kerry Kennedy Teaching Assistant
Debbie Leaver Teaching Assistant (part-time)
Pam Maddocks Teaching Assistant (part-time)
Barry Male Teaching Assistant/Manual Handling Team
Adrian Mogg Teaching Assistant
Glenda Morris Teaching Assistant (part-time)
Debra Nicholls Teaching Assistant (part-time)
Mandy O’Donnell Teaching Assistant
Julie O’Rourke Teaching Assistant (part-time)
Maisie Parker Teaching Assistant
Sally Pearson Teaching Assistant
Melissa Perry Teaching Assistant
Diane Pinner Teaching Assistant – MSI Unit (part-time)
Sue Podraza Teaching Assistant
Mona Ramadam Teaching Assistant – MSI Unit
Lynne Robbins Teaching Assistant
Karen Sanders Teaching Assistant
Kim Simkin Teaching Assistant
Patricia Smith Teaching Assistant
Robert Smith Teaching Assistant (part-time)
Di Smyth Teaching Assistant
Blake Spencer Teaching Assistant
Lauren Tate Teaching Assistant
Natasha Taylor Teaching Assistant (part-time)
Rosina Thorn Teaching Assistant
Kelly Tovey Teaching Assistant – MSI Unit
Wendy Turner Teaching Assistant
Jenny Weate Teaching Assistant (part-time)
Rachel West Teaching Assistant
Brian Whitter Teaching Assistant/Manual Handling Team
COVER SUPERVISORS
Jo Barnes Learning Interventions (English)
Chris Seaton Cover Supervisor
Louise Toal Cover Supervisor (part-time)
LUNCH TIME SUPERVISORS
Josie Baker LTS
Jayne Bishop LTS
Deanna Colley LTS
Merissa Connolly LTS
Dawn Coyne LTS
Amanda Dipple LTS
Deborah Eagleston LTS
Fiona Evans LTS
Ruth Fenly LTS
Joyce Fraser LTS
Adele Groce LTS
Julie Gunn LTS
Rachel Hughes LTS
Linda Jinks LTS
Sue Miller LTS
Tracey Mogg LTS
Jo Jo Njdurh LTS
Lia Okbeab LTS
Keston Power LTS
Louise Robertson LTS
Sheena Rowley LTS
Rebecca Stewart LTS
Jenny Walsh LTS
Sue Weldon LTS
Yvonne Whyte LTS
Gill Williams LTS
Rupert Williams LTS
Faye Young LTS
PERSONAL CARE ASSISTANTS
Caron Allen Personal Care Assistant (part-time)
Steve Ford Personal Care Assistant
Cathy Oates Personal Care Assistant
Clare Peace Personal Care Assistant
Sharon Pearson Personal Care Assistant
Andrea Tell Personal Care Assistant (part-time)
ADMINISTRATIVE STAFF
Tyra Brasenell Finance Officer
Clare Broadbelt Human Resources Manager of Federation
Kirsty Davis Administrative Assistant (HR/Finance) (part-time)
Jodie Glover Receptionist
Jayne Griffiths Office Manager (part-time)
Sharon McKenzie PA to Executive Head of Federation (part-time)
Allison Tilson Senior Secretary
Sarah Trueman-Jones Administrative Assistant (HR/Finance) (part-time)
ICT STAFF
Ryan Basra ICT Technician
John Leadbeater ICT Manager
SITE STAFF
Paul Creevy Site Manager
Amanda Dipple Laundry Assistant (part-time)
Neil Flood Site Manager (Federation)
Danny Mills Building Services Manager
CLEANING TEAM
John Bird Cleaner (part-time)
Tracey Farrell Cleaner (part-time)
Sharon Mellon Cleaner (part-time)
Susan Merricks Cleaner (part-time)
Ivie Oumba Cleaner (part-time)
Shazeem Parveen Cleaner (part-time)
Mary Payne Cleaner (part-time)
Shirley Smith Cleaner (part-time)
Linda Snape Cleaning Supervisor(part-time)
John Street Cleaner (part-time)
Lucy Sylvester Cleaner (part-time)

Our friendly Admin team.